Akşamdan kalma yeni favori yemeğiniz

Leila

Global Mod
Global Mod
Benim hakkımda bir şey, öğrenci olarak büyük bir devlet okulunda 1. Lig futbol takımıyla birlikte okumamdır. Üçüncü yılımda Princeton Review'un en iyi parti kolejleri listesinde 1. sırada yer alan bir okul. Atina, Georgia merkezli bir okul.

Bütün bunlar şu anlama geliyor: Çok fazla akşamdan kalma yaşadım. O zamanlar iyileşme sürem şu anki üç ila dört iş günü yerine altı saatti. Acıyı hafifletmek için arkadaşlarım ve ben sabah saat 1'de Atina şehir merkezinin kalbindeki bir restoran olan Grill'e gittik ve beyaz peynir soslu bir veya üç tur kırışık kesilmiş patates kızartması sipariş ettik. Ya da ertesi sabah Mama's Boy'a girip kendimizi bisküviler ve sosis soslarıyla doldururduk.

Bunlar akşamdan kalma yiyeceklerin platonik idealleriydi; biraz yağlı, yüksek karbonhidratlı ve arka planda düşük ses seviyesinde “Law & Order: Special Victims Unit” çalarken sizi güzel bir öğleden sonra uykusuna hazırlayacak kadar doyurucu. New York'a taşındığımda zevklerim değişti. Yirmili yaşlarımın başında listelediğimden daha fazla pastırma, yumurta ve peynir yedim. Ancak akşamdan kalma yemek türü çok çeşitlidir ve sürekli yeni klasikler ortaya çıkmaktadır.

Ursula'da kahvaltı burritoları

Örneğin kahvaltı burritoları Ursula Bed Stuy'da. Birkaç hafta sonu brunch için bunlardan neredeyse bir düzine sipariş verdim ve cumartesi gecesi gürültülü bir akşam geçiren arkadaşlarımın coşkulu bir sessizlik içinde onlara bulaşmasını izledim. Benim favorim, yumuşak unlu tortillaya sarılmış, kızarmış patates, çırpılmış yumurta, New Mexican Hatch biberi ve çedar peyniri ile doldurulmuş pastırmalı börek. Ayrıca vejeteryan yurttaşlarım için chorizo burrito ve etsiz versiyonunu da sipariş ettim. (Barbunya fasulyesi ve vegan queso ile doldurulmuş bir vegan versiyonu da vardır.)

387A Nostrand Bulvarı (Madison Caddesi)

Datz Deli'deki DatMacPatty

Birkaç gün sonra, viral Tiktok restoranlarında yemek yerken sık sık Nerede Yenir yazarı olan Becky Hughes'a katıldım. Geldiğinde beni bırakmasını istedim Datz Şarküteri Aşağı Doğu Yakası'nda, Guyanese-Karayip restoranlarından oluşan mini bir zincir var (orijinal Datz, Hollis, Queens'tedir) ve DatMacPatty'siyle tanınır.

Size bu şeyi anlatırken sıkı durun: hoş, yumuşak hindistancevizi ekmeğinde çıtır köfteye sarılmış makarna ve peynir. Konuyu bilmeyenler için bu çok az şey ifade edebilir ama Jamaikalı bir annenin çocuğu olarak benim için bu, Frankenstein boyutunda bilimsel bir keşif. Öğütülmüş öküz kuyruğu versiyonunu sipariş ettim ve hemen şöyle düşündüm: “Akşamdan kalma olsaydım ya da bundan kaçınmaya çalışırsam bu harika olurdu.” Ve sanırım onlar da bunu anlıyorlar çünkü Aşağı Doğu Yakası lokasyonu hafta içi gece 1'e kadar açık. sabah saat 3'e kadar ve hafta sonları.

190-01 Hollis Bulvarı (99. Cadde)

69 Clinton Caddesi (Rivington Caddesi)

Gertrude'dan harika iştah açıcı

Zamansız akşamdan kalmalığın nesi var? Ne hakkında konuştuğumu biliyorsun; büyükanne ve büyükbabanız şehirdeyken veya yeğeninizin vaftizindeyken uğraşmak zorunda kaldığınız türden bir akşamdan kalmalık. Ve her ikisi de kaçınılmaz olarak brunch'a gitmenize yol açıyor. Eğer bu brunch ise Gertrudesbir ödül alırsın.

Hafta sonları restoran, tüm süslemeleriyle birlikte 90 dolarlık bir “Grand Appetizing” kulesine hizmet veriyor. Fiyata gözlerinizi devirmeden önce, bunun iki kişilik olduğunu ve 45 doların New York'ta güzel bir brunch için pazarlıktan başka bir şey olmadığını anlayın. Kule, pancar mignonette, pastırmalı somon, füme samur ve lüfer yumurtası, krem peynir, domates, ince dilimlenmiş kırmızı soğan, kapari, salatalık, turşu, latkes ve iki simit veya iki bialy seçiminizle birlikte dört istiridyeden oluşuyor. “Bloody Mary'ye bile bakamıyorum”dan “Önüme konulan her şeyi yerim”e kadar akşamdan kalmalığın her tonu için daha mükemmel bir tamamlayıcı hayal etmek zor.

Tabii ki, yukarıdakilerin herhangi birinin tadını çıkarmak için akşamdan kalma olmanıza gerek yok. Ancak bir dahaki sefere martini konusunda biraz aşırıya kaçtığınızda cebinizde seçeneklerin olması iyi olur.

605 Carlton Bulvarı (St Marks Bulvarı)

Bültenin geçmiş sayılarını buradan okuyun.

Okuduklarınızı beğendiyseniz lütfen başkalarına da tavsiye etmeyi düşünün. Buradan kayıt olabilirsiniz.

Herhangi bir geri bildiriminiz var mı? Wheretoeat@Haber adresinden bize bir mesaj gönderin.

NYT Food'u TikTok'ta ve NYT Cooking'i Instagram, Facebook, YouTube ve Pinterest'te takip edin.