“Anneminkinden daha iyi” mükemmel bir şeftalili turta

Leila

Global Mod
Global Mod
Günaydın Kaldığım yerin yakınında iki tarafı meyve bahçeleri olan bir sokak var ve oradaki şeftaliler olgunlaştığında camlar açık araba kullanmayı seviyorum. Meyvenin kokusu moralimi yükseltiyor. Güneş ışığının kokusu bu.

Ancak bu birkaç hafta, belki bir ay sürecektir. Bu arada, mahsulün felaketle sonuçlanan, dondan zarar gören 2023 sezonunun ardından toparlanmaya başladığı Georgia'ya bakacağım. Kese kağıdı içinde bir düzine olgun Georgia şeftalisi mi? Kafamı oraya uzatınca arabada yerel meyvelerle hissettiğim tepkinin hemen hemen aynısını hissedebiliyorum: bir tür sersemlemiş mutluluk.

Onunla pek çok şey yapabilirsiniz. Bir tanesini bir saat boyunca güneşe koyun, sonra ılık suyu çenenizden aşağı akarken elinizden yiyin. Diğerini bir kaseye kesip soğuk yoğurtla yiyin. Öğle yemeği için bir tane daha dilimleyin: çırpılmış keçi peynirli domates ve şeftali salatası.

Ve sonra elbette mükemmel bir şeftalili kek yapmalısınız (yukarıya bakın). Bu, bir Pazar öğleden sonrasına neşe katacak bir şeydir ve önceden servis etmek için kolay bir akşam yemeği hazırlarken onu tezgahın üzerinde bırakabilirsiniz. Çıtır tavuk budu ve mısır salatası düşünüyorum ama bunun bir önemi yok. Bugün pasta en önemli şey.

Önerilen tarif

Mükemmel şeftalili kek

Tarifi görüntüle →

Haftanın geri kalanına gelince. …

Pazartesi

Naz Deravian'ın Kavrulmuş Enginarlı Limonlu Spagetti tarifi, kilerinizde her zaman bulunması gereken enginar turşusu kalplerinden en iyi şekilde yararlanmanızı sağlayan ipeksi bir hafta içi ikramıdır. (Eğer saç tavanız yoksa bugün iki kavanoz satın alın, asla elinizde çok fazla kavanoz bulunduramazsınız.)

Salı

Ton balıklı salatayı genel olarak seviyorum ama Eric Kim'in Pepperoncini Ton Balıklı Salatası, tüm tarifin kadranlarını 11'e çeviriyor ve onu telif hakkına yükseltiyor. Ekşi, tuzlu biber turşusu, tatlı lezzet, kızarmış susam yağı ve bol miktarda mayonez bir araya gelerek balığı kadifemsi, çivili bir elbiseyle kaplarken, dilimlenmiş kereviz biraz çıtırlık katıyor. Eric bunu dilimlenmiş kruvasanların üzerinde servis ediyor. Onaylı!

Çarşamba

Cybelle Tondu tarafından geliştirilen bu kolay domates sos tarifi, erken mevsim domateslerinin en iyilerini ortaya çıkarıyor. Çok kolay: Bir tabağa biraz koşer tuzu serpin, üstüne domates dilimleri koyun, üstüne biraz daha tuz serpin ve tüm yemeğin üzerine yağ ve sirkeden oluşan sarımsak karışımını gezdirin. Biraz dilimlenmiş mozarella ve yırtık fesleğen ekleyip buna akşam yemeği diyebilir miyim? Bunu çarşamba akşamı yapardım.

Perşembe

Hetty Lui McKinnon'un baharatlı fıstık soslu soğuk erişte salatası tarifinden daha iyi soba eriştesi yapamazsınız. Salatalık, yer fıstığı, biber ve çok sayıda turp çıtırlık katarken, yeşil soğan, kişniş ve limon suyu sosun baharatlılığını dengeler.

Cuma

Ve hafta sonuna başlamak için: Bir bifteği sıcak tavada kızartın, böylece onu dilimleyebilir ve taco dolgusu olarak kullanabilirsiniz. Kıyılmış lahana, krema ve Naz'ın yeni mangolu salsa tarifiyle servis yapın: hafif, basit ve son derece dengeli.

Bu hafta Haberler Cooking'de sizi bekleyen binlerce tarif daha var, en azından aboneliğiniz varsa. Abonelikler çalışmalarımızı desteklemekte ve devam etmesini sağlamaktadır. Henüz abone olmadıysanız bugün abone olmayı düşünür müsünüz? Teşekkürler.

Teknolojimizi kullanamıyorsanız, Cookingcare@Haber adresine yazın. Birisi sizinle iletişime geçecek. Şikayet etmek veya iltifat etmek isterseniz bana yazabilirsiniz. Bana foodeditor@Haber adresinden ulaşabilirsiniz. Her mektuba cevap veremiyorum. Ama elime geçen herkesi okuyorum.

Bunun Jarlsberg ya da buzlu martinilerle hiçbir ilgisi yok ama medya eleştirmeni Rusty Foster, Appalachian Trail'deki yürüyüşüne oğlu Mica ile başladı ve yolculuğunu “Today on Trail” adlı bir haber bülteninde belgeledi. Bizi takip edin.