“Ayı” Sezon 3 kültürel bir olgudur

Leila

Global Mod
Global Mod
İlk kez bir mutfağın dışında bir yabancının “köşe” dediğini duyduğumda şaşırmıştım ama çok geçmeden izini kaybettim. FX şovu “The Bear” 2022'de Hulu'da yayınlanmaya başladıktan sonra, profesyonel mutfaklarda dolaşan ifadeleri haykırmak ulusal bir hit haline geldi.

Bon Appétit'te Sarah York, Jeremy Allen White'ın uysal, kirli bir adam olan karakteri Carmen Berzatto'yu çevreleyen heyecanı tanımlamak için “Line Cook Summer” terimini icat etti. Calvin Klein iç çamaşırı reklamından önce bile Emily Flake'in New Yorker karikatüründe mükemmel bir şekilde resmedilmişti. Fotoğrafta, kafası karışmış kocasının yanında yatakta yatan kırmızı, mutlu, çıplak bir kadın şöyle soruyor: “Peki… bütün bu 'Evet patron' saçmalığı neydi?”

Gösteri, beklenmedik bir anda, büyük yürekli ama işlevsiz bir mutfak ekibinin sempatisini topladı: Pandeminin üzerinden iki yıl geçti ve kötü niyetli aşçılar ve çalışma ortamları hakkında o kadar çok araştırma yapıldı ki, “zehirli” kelimesi sadece belirsiz değil aynı zamanda uygunsuz hale geldi.

Üçüncü sezon Perşembe gününden itibaren yayınlanacak ve fragman şimdiden YouTube'da dokuz milyon izlendi. Ayı etkisinin büyüklüğünü anlamaya çalışırken en az üçünü kendim izledim – onlarca yıldır beyazperdedeki şeflere hayran kaldım.

Muppet gözleri tırtıl kaşlarının ve karidesleri gıdıklayan sarkık şef şapkasının altına gizlenmiş İsveçli şef, biraz rahatsız edici bir palyaçoydu. Stanley Tucci ve Tony Shalhoub'un canlandırdığı “Büyük Gece”deki titiz, zarif İtalyan kardeşler, bir restoran “ailesinin” işlevsizliğini kendi aileleriyle karıştırdılar. Courteney Cox, “Friends”in küçümsenen mükemmeliyetçisi Monica Geller rolünde, 90'ların komedi dizilerinin izin verdiği en karmaşık duyguları dile getirdi. Ve Martina Gedeck, 2001 Alman filmi “Mostly Martha”da Hamburg'un en iyi ikinci şefi olarak aşılmaz görünüyordu.

Jon Favreau Şef'te büyüleyiciydi ve Bradley Cooper Burnt'te aşırı oyunculuk yapmıştı, ancak her iki şefte de biraz garip bir şeyler buldum. Son olarak Ralph Fiennes The Menu'de komik bir psikopat rolünü oynadı. Çizgi filmlerden bahsetmişken, animasyon en leziz performanslarımızdan bazılarını sundu; bunlar arasında “Bob's Burgers”dan Bob da var; sürekli meteliksiz bir küçük kasaba burger şefi ve kendini işine umutsuzca adamış huysuz ama sevgi dolu bir baba.

Bu şeflerin hiçbiri, zarar vermeden en üst düzeyde yemek pişirmeye çalışan ve başarısız olan Carmy kadar terli değildi. Dizinin son derece gösterişten uzak, amansız mutfak çalışmaları, restoranlara dair anlayışımızı bile derinleştirebilecek bir şey olarak “gerçekçi” olarak geniş çapta övüldü.

Eğer okumaya devam ettiyseniz, Ayı'nın sadece yemek ve yemek pişirmeyi doğru bir şekilde tasvir etmediğini fark edeceksiniz. Chicago'yu doğru anlamış, işyeri kültürünü doğru anlamış, kederin karmaşıklığını doğru anlamış, bağımlılığın yıkıcı etkilerini doğru anlamış, iyi misafirperverliğin güzelliğini doğru anlamış – ve ayrıca bunun arkasında gizlenen ıstırap verici acıyı da doğru anlamış.

Ayrıca bir restorandaki tek önemli şahsın aşçı olmadığını fark ettiler ve olay örgüsünü yavaş yavaş yemekleri hazırlayan, bulaşıkları yıkayan, misafirleri fırçalayan ve tuvaletleri tamir eden diğer insanların duygusal yaşamlarını da kapsayacak şekilde genişlettiler. sorunlar yaşandı ve felaketler yaşandı.

Kısa bir süreliğine de olsa programa katılan restoranların satışlarında patlama yaşandı. İtalyan sığır eti satışlarında patlama yaşandı. Chicago'da bir otobüse atlayıp gösteriden ilham alan bir tura çıkabileceğiniz (Carmy gibi giyinmiş birinin liderliğinde) küçük bir gastroturizm endüstrisi gelişti.

Ancak The Bear'ı izlemenin eğlencesinin büyük bir kısmı, her bölümden sonra yapılan araştırma çalışmalarıydı; karakterler tam olarak nerede yemek yiyorlardı, ne giyiyorlardı, nasıl yemek pişiriyorlardı? Bilmemiz gerekiyordu.

Karakter içeriğine yönelik kolektif iştahımızı tatmin etmek için Reddit ve TikTok kullanıcıları, editörler ve yazarlarla birlikte programda görünen her şeyin ayrıntılarını belirledi ve analiz etti. Aynı San Marzano domatesleriyle yemek pişirebiliriz. Yemek kitabı koleksiyonunu kopyalayın. Carmy'nin pazularını saran aynı markanın beyaz tişörtünü giyiyor. Sidney'in enfes eşarplarını satın alın. Evdeki litre kaplarımızı aynı yeşil boyacı bandıyla etiketleyin.

Mutfağı kendi parçalarına ayırdık: jargon, tarifler, ayakkabılar. Neyin “gerçek” olduğu konusunda çok fazla heyecan vardı, ancak restoranların uğraşmak zorunda olduğu gerçek, sıkıcı sorunlara çok az ilgi vardı.

“Ayı Etkisi”nin insan üzerindeki etkisi biz Mutfaklarda çalışan insanlara ilgim daha az, onların estetiğine daha çok ilgim vardı. Çarpık litrelik kaptan vintage cekete kadar mutfak aletlerinin sevimli, alışverişe uygun detayları.

The Bear bizi profesyonel mutfaklarda çalışmanın gerçeklerine alıştırırken ve restoran endüstrisinin karmaşıklıkları konusunda bize bir anlayış ve fikir verirken, The Bear Effect bizi bir çift Birkenstock Tokyo aramaya yöneltti. Hiçbir öğe imrenilecek kadar küçük değildi.

Belki bugün televizyon izleme şeklimiz budur ama ikinci sezonu bitirdikten sonra evimin mutfağı için yeni bir Sharpies seti satın alma dürtüsüne teslim oldum.

Daha elime almadan önce, onu tutan buruşuk plastiği kutudan kopardığımı hayal ettim. Taze, mürekkep lekeli bir tüy kalemle yazmanın zevkini hayal ettim. Ve nihayet evimin mutfağındaki bir Cambro fincan ununu yanlışlıkla etiketlemek için kalemin kapağını çıkardığımda, gösterinin gerçek hayatıma yansıdığını neredeyse hayal edebiliyordum.