Birleşik zaman nedir örnekler ?

Plotton

Active member
Birlesik zaman (Present Perfect Tense) bir tur zamanlama acsndan kullanlr ve gecmiste baslayp gunumuze kadar devam eden eylemleri tanmlar. Bu zaman, ozellikle konusma ve yazma dillerinde cok sk kullanlmaktadr. Bu makalede, Birlesik zaman ile ilgili temel bilgiler verilecek ve bu zamann kullanm ile ilgili ornekler verilecektir.

Birlesik Zaman Nedir?
Birlesik zaman, gecmiste baslams olan ve gunumuze kadar devam eden eylemleri ifade etmek icin kullanlr. Ozellikle, konusma ve yazma dillerinde kullanldgndan, bu zamann onemi cok buyuktur. Birlesik zaman, "have/has + past participle" seklinde kullanlr.

Birlesik Zamann Kullanm
Birlesik zaman, gecmiste baslams ve gunumuze kadar devam eden eylemleri ifade etmek icin kullanlr. Ornegin, "I have read three books this month" (Bu ay uc kitap okudum) cumlesinin birlesik zaman kullanldgn gosterir.

Birlesik zaman, belirli bir zamana kadar yaplan eylemleri ifade etmek icin de kullanlabilir. Ornegin, "I have studied English for two years" (Iki yldr Ingilizce calsyorum) cumlesinin birlesik zaman kullanldgn gosterir.

Birlesik zaman, atlanms olaylar ifade etmek icin de kullanlabilir. Ornegin, "I have seen a lot of my friends this week" (Bu hafta bircok arkadasm gordum) cumlesinin birlesik zaman kullanldgn gosterir.

Birlesik Zamann Negatif ve Soru Sekilleri
Birlesik zaman, olumsuz ve soru sekilleri ile de kullanlr. Olumsuz seklini, "have not/has not + past participle" seklinde ifade eder. Ornegin, "I have not seen my friend for a long time" (Uzun zamandr arkadasm gormedim) cumlesinin birlesik zamann olumsuz seklini kullandgn gosterir.

Soru seklini ise "have/has + subject + past participle?" seklinde ifade eder. Ornegin, "Have you seen your friend recently?" (Arkadasn yakn zamanda gordun mu?) cumlesinin birlesik zamann soru seklini kullandgn gosterir.

Sonuc
Birlesik zaman, gecmiste baslayp gunumuze kadar devam eden eylemleri ifade etmek icin kullanlr.