Bol baharatlı nohutlu biber dolması tarifi

Leila

Global Mod
Global Mod
Doldurulabilecek tüm sebzeler arasında biber en iyisidir. Yer açmak için içinin oyulması gereken patlıcan, soğan veya kabaktan veya önce beyazlatılması gereken lahana veya üzüm yapraklarından farklı olarak biberler hemen kullanıma hazırdır. Bunları ikiye bölün, çekirdeklerini silkeleyin (veya sallamayın, zararsızdırlar) ve hayal edebileceğiniz her türlü lezzetli karışıma hazırlar.

İçi boş olan iç kısımları doldurulmaya ihtiyaç duyduğundan biberler, yerel olarak popüler olan herhangi bir karışım kullanılarak dünya çapında dolma için tercih edilen adaylardır. Kıyılmış tavuk veya domuz eti, balık ezmesi, patates püresi, bulgur, galeta unu, peynir, çeşitli sebzeler ve yumurta, hepsi közlenmiş biberin tatlı kucağında yerini buluyor.

Burada Amerika Birleşik Devletleri'nde biber dolması genellikle sığır eti ve pirinçle doldurulur, üzerine kırmızı biber sosu eklenir ve üzerine peynir eklenir. Lise ev ekonomisi derslerinin bu favorileri, yumuşak, tanıdık rahatlıkları nedeniyle uzun zamandır seviliyor.

Tarifim tipik Amerikan biberlerinden ilham alsa da, bazı özgürlükler gerektiriyor. Başlangıçta eti dünyevi nohutla değiştirerek vejetaryen yaptım ve pirinci dışarıda bırakarak daha hafif tuttum. Peynir elbette kalır.

Ben burada Elvis döneminden kalma biber sosunu baz alarak biber tozunu seçiyorum. Biber tozunun aksine “i” harfi bulunan biber tozu, öğütülmüş biber (genellikle ancho), kekik, sarımsak tozu ve tuz içeren, bir biber kabını baharatlamak için özel olarak formüle edilmiş bir baharat karışımıdır. (Biber tozu genellikle chipotle gibi belirli bir biber türünden öğütülür.) Burada kırmızı biber tozu kullanmak, şuruplu biber sosuna başvurmak zorunda kalmadan dolguyu tamamlayan bir kısayoldur. Daha sonra makul miktarlarda öğütülmüş kimyon, yeşil soğan, limon suyu ve domates salçasını katlayarak daha da karmaşıklık katıyorum.

Pişirildiğinde biberler daha yumuşak ve tatlı hale gelir ve eti kadifemsi bir hal alır. Ancak yemeğin en iyi kısmı muhtemelen pişirme kabının dibine düşen ve tuzlu frico parçaları kadar çıtır hale gelen peynir parçalarıdır. Bulabildiğiniz en keskin kaşarı kullanın ve üzerine serpmeden önce parçaları bir spatula ile tavadan gevşetmeye hazır olun.

Sanki doğanın kendisi gibi biberler de boşluktan nefret ediyormuş gibi; en azından boşluğu dolduracak harika bir şey olduğunda.