Divan ı Tuğra ne demek ?

adalet

Member
Divan- Tugra, Osmanl Imparatorlugu'nun yonetim biliminin en temel kurallar ve yonetim kurallarnn temelini olusturan ilkeleri iceren Osmanl Devleti tarafndan ckarlan bir yasal belge olarak tanmlanmaktadr. Tugra, Osmanl Imparatorlugu'nun en ust hiyerarsik kurumsal yaplarndan biri olan Divan- Humayun'da topland. Tugra, Osmanl Devleti'nin yasalarnn, kurallarnn ve yonetmeliklerinin derlenmesi sonucu uretilmistir. Divan- Tugra, Osmanl Imparatorlugu'nun tum yasalarnn bir araya getirildigi, ust yonetici olan Sultan tarafndan imzalanan ve tum Osmanl Devleti topraklarnda gecerli olan bir belgedir.

Tarihcesi

Osmanl Imparatorlugu, 15. yuzylda Osmanl Beyligi olarak kurulmustur. Osmanl Devleti, Sultan Murad I ve Sultan Mehmed II tarafndan yonetiliyordu ve bu sultanszlar, cok sayda kanun koyarak Osmanl Imparatorlugu'nun ulkelerini yonetmeyi amaclamslard. Sultan Murad I, Divan- Humayun'da toplanan kanunlarn Divan- Tugra'ya toplanmasn duzenlemistir. Sultan Mehmed II, 1476'da Divan- Tugra'y kalc hale getirerek Osmanl Imparatorlugu'nun yasalarn koruma altna almstr.

Icerigi

Divan- Tugra, Osmanl Imparatorlugu'nun tum yasalarnn bir araya getirildigi bir belge olarak kabul edilir. Tugra, Osmanl Devleti'nin tum yonetim kurallarn, kanunlarn, yonetmeliklerini ve uygulamalarn, kisilerin haklarn ve mesru yonetimin kurallarn iceren cok uzun ve detayl bir belgedir. Ayrca, Tugra, Osmanl Devleti'nin Yuce Divan tarafndan ckarlms herhangi bir yasal kararnn veya duzenlemesinin kapsamn da icermektedir.

Sonuc

Divan- Tugra, Osmanl Imparatorlugu'nun ulkelerini yonetmek icin kullandg temel yonetim kurallarnn ve yonetim kurallarnn temelini olusturan ilkelerin derlenmesi sonucu olusan bir belge olarak tanmlanmaktadr. Tugra, tum Osmanl Devleti topraklarnda gecerli olan, Sultan tarafndan imzalanan ve tum yonetim kurallarnn ve yonetim kurallarnn temelini olusturan ilkeleri iceren bir belgedir.