En iyi kızarmış tavuk butlarının anahtarı

Leila

Global Mod
Global Mod
Pişirdiğim her domuz pastırması, göğüs veya ördek bacağından yağları uzun süre biriktirdim ve damlayanları altın bir iksir damlaları gibi kavanozlara döktüm. Evime gelen hemen hemen her patates, kızartmak için ördek yağında marine ediliyor. Klasik bir BLT'yi yükseltmek için ekmeğin üzerine pastırma yağı sürdüm. Ve kızartılmış kaburgalardan aldığım yağı, onunla birlikte servis ettiğim makarnanın üzerine doğrudan kaşıkla sürdüğüm biliniyor.

Ama nedense tavuk konusunda hiçbir zaman bu kadar iddialı olmadım.

Mükemmel derecede iyi olan yağı sabunlu suyla kirleten yağlı bir kızartma tavasını veya kızartma tavasını lavaboya her attığımda atalarımın yan bakışlarını hissedebiliyorum. “Yazık!” diye fısıldıyor aile ağacım. “Mükemmel domuz yağı israf ediyorum!”

Bu yüzden artık yolumu değiştirmemin ve kolayca derin, zengin bir lezzet elde edebilecek denenmiş ve doğrulanmış tutumluluğa başvurmamın tam zamanı olduğunu düşünüyorum.

Bulduğum en güvenli yöntem, tavuk yağını daha sonra buzdolabında saklamak yerine tavadan sıcakken kullanmaktır.

Örneğin, az önce bir tavuğu tavada kızarttıysam, tavuk dinlenirken her zaman taze yağda birkaç sebze kızartırım. Tavuğu bir tabağa veya kesme tahtasına koyuyorum, ardından örneğin sarımsak, lahana ve pul biberi veya arpacık soğanı, kabak ve Provence otlarını tavaya ekliyorum ve birkaç dakika kızartmaya bırakıyorum. Hızlı, renkli bir sebze garnitürü.

Ancak bu yazlık tarif için daha basit ve daha havalı bir yaklaşım seçtim. Tavada biraz tavuk butlarını kızarttıktan sonra, cızırtılı, lezzetli dokusunu dilimlenmiş domates ve kırmızı soğandan oluşan bir kasenin üzerine döktüm. Sıcak yağ, soğanları yumuşattı ve domateslerin daha da sulu olmasını sağladı, ancak pişmeye de yetmiyordu. Kıvamlarını korudular ve genellikle tavanın dibinde bıraktığım tüm karamelize tuz parçalarını emdiler.

Bu tür tarif doğaçlama için yapılmıştır. Domatesleri başka bir sebzeyle, soğanları ise herhangi bir pırasa türüyle değiştirin. Baharatlı domuz yağı, su teresi ve ıspanak gibi yumuşak yeşilliklerin çekici bir şekilde solmasına neden olurken, bezelye, turp veya salatalık gibi daha sert malzemeler, tavadaki zengin suları emerken şekillerini korur.

Atalarımın zaten bildiği gibi mutfakta biraz domuz yağı kullanmaya değer.