“İlk ısırıktan sonra herkes orada suskun kaldı”

Leila

Global Mod
Global Mod
Bir itiraf: Tatlı tariflerinde neredeyse her zaman şekeri azaltıyorum. (Bunu size söylüyorum çünkü yalnız olduğumu düşünmüyorum.) Bunu yapıyorum çünkü 1) Bir tatlı için alabileceğiniz en büyük övgünün “çok tatlı değil” olduğu bir evden geliyorum; 2) Sadece tatlıları düşündüğümde çürükler alıyorum; ve 3) Taze meyveleri seviyorum, seviyorum, seviyorum ve çiftçi pazarındaki mükemmel, güzel, pahalı buluntularıma yapmak istediğim son şey, parlak karakterlerini tonlarca şekerle donuklaştırmak.

Belki siz de bu yaban mersinli ayakkabıcı tarifinin ilk satırını okuduğunuzda gözleriniz benim kadar geniş olacak: “Chez Panisse'li bu ayakkabıcı meyveleri öne ve ortaya koyuyor ve sadece üçte biri kadar şeker kullanıyor.” bir bardak Dört buçuk bardak taze yaban mersini tatlandırın! Molly O'Neill'den uyarlanan Lindsey Remolif Shere'in bu tarifle ilgili yorumlarının heyecan verici olmasına şaşmamalı: “Yaklaşık bir düzine ayakkabıcı tarifim var, bu artık bir numara” ve “Bunu birçok kez yaptım ve bu harika. o kadar lezzetli ki tek başıma yiyebilirim.” Favorim: “İlk lokmadan sonra herkes orada suskun kaldı ve bir anlığına neredeyse suskun kaldık.” Aklınızı başınızdan alacak bir ayakkabı tamircisi.

Önerilen tarif

Chez Panisse'den Yaban Mersinli Ayakkabıcı

Tarifi görüntüle →

Sheree Sarabhaya'nın Alexa Weibel'den uyarlanmış bir Tay ızgara tavuk tarifi olan Kai Yang'ını henüz yapmadım, ama bunun da gerçek bir gösteri olacağına eminim. Tüm umami dostlarımız bu turşuya dahildir: istiridye sosu, Golden Mountain çeşni sosu, balık sosu ve soya sosu, bunların hepsini tamamlayan dünyevi zerdeçal, ekşi limon otu ve baharatlı zencefil. Melissa Clark'ın misket limonu, kırmızı biber ve şifalı otlarla hazırladığı ızgara somon salatası da bir başka lezzettir; buradaki sos da narenciye bazlıdır. Kesinlikle akşam yemeği için ihtiyacım olandan daha fazla somon yapacağım, böylece kalanları salatalık dilimleriyle pilavın üzerine yığabilirim ve harika bir öğle yemeği hazırlayabilirim.

Bir itiraf daha: Kabağı ancak maksimumda piştiğinde ve tamamen çökmenin eşiğindeyken severim. Melissa'nın bu yeni Za'atar Yoğurtlu Kavrulmuş Kabak ve Karides, derin karamelize ve yumuşak hilalleriyle beni cezbediyor. Za'atar'dan bahsetmişken, size Ham El-Waylly'nin za'atar'ı ve labne spagetti'sinin olduğunu ve bunların çok çok iyi olduğunu hatırlatmam gerekiyor.

Ve son olarak, akşam yemeği sos mevsimi geldi, bu yüzden sizi bir sıcak sos ve bir soğuk sosla baş başa bırakacağım. Yotam Ottolenghi'nin yeni tereyağlı fasulye sosunu kızarmış soğan ve konserve limonla tek oturuşta kolayca bitirebilirim, bu da çoğunlukla fasulye olduğundan (ve fasulyeler çok sağlıklı) iyidir. Ben de aynı şekilde mangalda Margaux Laskey'nin kovboy havyarının yanına oturup fasulye, mısır, doğranmış domates ve biberden oluşan bu karışımı azar azar yerdim. Margaux'nun belirttiği gibi buna Teksas havyarı da deniyor ve Teksas okuyucularımız yorumlarda birçok ipucu sundular.