Restoran imparatorluğunu kuran şef James Kent 45 yaşında öldü

Leila

Global Mod
Global Mod
Tanınmış bir şef ve başarılı bir Manhattan restoran sahibi olan ve gıda endüstrisinin kralı olmanın eşiğinde olan James Kent, Cumartesi günü hayatını kaybetti. 45 yaşındaydı.

Ölümü, Manhattan'ın finans bölgesinde aynı binada bulunan iki restoranı Crown Shy ve Saga ile kokteyl barı Overstory'nin holding şirketi olan Saga Hospitality Group tarafından duyuruldu. Açıklamada, şahsın nerede öldüğü ve ölüm nedeninin ne olduğu belirtilmedi.

1993 yılında, Kent 14 yaşındayken, Greenwich Village'da büyümüş ve halihazırda bir restoranda çalışırken, annesi, binalarının en yeni sakini olan ünlü şef David Bouley'nin kapısını çalmasına izin verdi. Genç adam Bouley'nin mutfağında vakit geçirip geçiremeyeceğini sordu. Bouley evet dedi. Yaz aylarını şefin TriBeCa'daki düzenli restoranı Bouley'de çalışarak geçirdi.

Çok geçmeden Bay Kent, Babbo, Jean-Georges, Eleven Madison Park ve NoMad gibi New York'un ünlü restoranlarında da çalışarak yönetici şef pozisyonuna yükseldi.

Manhattan'da 2021'de kapanan bir İtalyan restoranı olan Del Posto'nun genel müdürü Jeff Katz ile birlikte 2019 yılında kendi restoranı Crown Shy'yi açtı. Haberler restoran eleştirmeni Pete Sites'in bir incelemesinin manşeti, “Crown Shy'da tek yanlış adım isimdir” dedi. (Bu isim, uzun ağaçların üst katlarının komşularının dallarına takılmasına izin vermeme eğilimine atıfta bulunmaktadır.)

Bay Sites, Bay Kent'in mahkemelerinin “düzenli olarak beklenenden daha iyi performans gösterdiğini” yazdı. Özellikle “ateşli kırmızı bir erimiş nduja tabakası altında beyaz fasulye humusunun neredeyse saçma derecede kremsi püresi”, kızarmış ceviz ve çavdar krutonları ile bir sığır tartarı ve “salatalık jölesi, salatalık küpleri, jalapeño tohumları ve mor mikro yapraklarla servis edilen istiridye” yi övdü. Şiso.”

Times restoran köşe yazarı Florence Fabricant, 2019 tarihli bir makalesinde Crown Shy'nin menüsünü “eklektik ve yaratıcı” olarak tanımlayarak bu görüşe katıldı.

İki yıl sonra Bay Kent, 1932'de 70 Pine Street'te inşa edilen Art Deco gökdeleni olan aynı binaya dört kat daha inşa ettirdi.

Crown Shy zemin katta yer almaktadır; Binanın 62, 63, 64 ve 66. katları, sigorta şirketi AIG'nin toplantı odalarından Saga, Overstory ve özel yemek odasına dönüştürüldü. Bayan Fabricant'ın 2021'de bildirdiğine göre, alanda “her yönden nefes kesen manzaralara sahip” 12 teras bulunuyor. Saga'nın “mevsimlik tadım menüsü” bugün kişi başı 298 dolar.

Crown Shy, Michelin restoran rehberinden bir yıldız aldı. Saga iki tane aldı.

Avrupa geleneğine yakışan kaliteli bir yemekti, ancak Amerikan gündelikliği ve bir miktar pop kültürü vardı.

Bay Kent, Wu-Tang Clan ve The Notorious BIG ile Crown Shy'da oynadı. Resmi kıyafet kurallarından kaçındı. Sık sık şef ceketinin yanında pahalı spor ayakkabılar giydiği görülüyordu.

Gençliğinde yıllarca grafiti çizdikten sonra, Bloomberg'in 2016'da bildirdiği gibi “aynı zamanda inanılmaz yetenekli bir grafiti sanatçısı olan şef” olarak tanındı. NoMad Hotel'de ve restoran teknolojisi şirketi Salido'da sanat eserleri yaratmak üzere görevlendirildi.

Kent, çalışan bir marka ve blog olan Bandit'e “Bu lüks restoranlara gittim ve hoş karşılanmadım” dedi. Crown Shy'ın “bizim neslimizin restoranı” olmasını istediğini söyledi.

Tüm bunlardan iş için kazançlı bir formül ortaya çıkmış gibi görünüyordu.

Nisan ayında Times, Kent ve Saga Hospitality Group'un Brooklyn'deki eski Domino Şeker rafinerisinin zemin katında bir fırın ve “tüm gün açık bir restoran” için 2.800 metrekarelik alanı kiraladığını bildirdi.

Aynı ay, Robb Raporu daha da iddialı planları açıkladı. Bay Kent, Park Avenue'de Grand Central Oyster Bar'dan esinlenerek 140 kişilik yeni bir restoran açtı. Burada büyükannesi Sue Mingus, kocası olan ve mirasını 2022'deki ölümüne kadar sürdürdüğü caz müzisyeni Charles Mingus ile ilk kez çıktı. güvence verdi.

Robb Report'a göre Kent aynı zamanda Shake Shack ile aynı seviyede hızlı ve rahat bir tavuklu sandviç restoranı da planladı. LeBron James ile arkadaşı ve iş ortağı Maverick Carter'ın sahibi olduğu özel bir yatırım şirketi olan LRMR Ventures, Saga Hospitality Group'un genişlemesini destekledi.

Robb Report, yatırımcıların “Kent'in nadir, çok yönlü bir yetenek olduğuna ve bir sonraki büyük Amerikan restoran işletmecisi olmak için gerekenlere sahip olduğuna inandığını” yazdı.

Kent, “Yedi yıl önce 70 Pine'a girdiğimde bir bireydim” dedi. “Ben, büyük bir ekibe sahip olan ve bu seviyede faaliyet göstermek için ihtiyaç duyduğumuz tüm sistemleri – her şeyi – inşa eden Daniel Boulud değildim.”

Jamal James Kent 1979'da doğdu. Annesi Roma'da, babası Tanca'da doğdu. Greenwich Village'da büyüdü.

Çay markası Kettl'e verdiği röportajda, çocukluğunun yoksul olduğunu belirterek, “küçük bir çocukken” para kazanmak için amcası ve en yakın arkadaşının işlettiği bir restoranda çalışmak zorunda kaldığını söyledi. Daha sonra annesi kendisini Bay Bouley ile tanıştırması için onu teşvik etti.

Rhode Island'daki Johnson & Wales Üniversitesi'nde gastronomi ve mutfak sanatları eğitimi aldı ve Londra ve Paris'teki Le Cordon Bleu'da yurtdışı eğitim programına katıldı.

Eater'a 2022'de İslamofobi korkusuyla genç bir adam olarak iş başvurusunda bulunurken Müslüman bir evde büyüdüğünü ve göbek adını kullandığını söyledi.

Kent daha başarılı oldukça, Pete Sites'in 2023'te yazdığına göre, “Hırslı genç şeflerin Harvard'daki eşdeğeri” olan Eleven Madison Park'taki göreviyle daha çok ilişkilendirilmeye başlandı.

Saga Hospitality'nin Bay Kent'in ölümüne ilişkin duyurusunda, hayatta kalanlar arasında eşi Kelly Kent ile çocukları Gavin ve Avery de yer alıyordu.

Bay Kent ne kadar çok çalıştığından uzun uzadıya bahsetti. Fotoğraflarda yorgun göründüğünü fark ettiğini söyledi. Bir keresinde iş yerinde panik atak geçirdiğini anlatmıştı. Koşmanın kendisini daha sağlam hissetmesine yardımcı olduğunu söyledi.

Bandit'e “Koşmaya başlamadan önce yalnızca profesyonel hedeflerim vardı” dedi. “Kendi kendime şunu düşündüm: 'En iyisi olmak, en iyisinden öğrenmek ve bu inanılmaz restoranları işletmek istiyorum.' Daha sonra hiçbir kişisel hedefim olmadan yerde yattığım noktaya geldim ve öleceğimi düşündüm.”