Sos Tarifleri – Haberler

Leila

Global Mod
Global Mod
Geçen hafta, “uzun süredir okuyucu olan ve ilk kez arayan” Danielle, reddedemeyeceği bir haber bülteni gönderisiyle bizimle iletişime geçti: Bir sos kütüphanesi oluşturmak için yardıma ihtiyacı var ama “tüm potansiyel karşısında şaşkına döndü.” (Sık sık seçim yapmakta zorlanan biri olarak bunu anlıyorum.)

“Çok lezzetli olan ve iyi saklanan yaklaşık beş sostan oluşan bir koleksiyon bulmak istiyorum, böylece onları hazırlayabilir ve ardından hızlı bir şekilde lezzetli bir yemek hazırlayabilirim. Özellikle yaz yaklaştığı için bahçemde ve çiftçi pazarında güzel görünen ne varsa onunla bol bol yemek pişiriyorum.”
Fıstık sosu, birkaç bitkisel seçenek, birkaç ateşli seçenek ve hafif ve limonlu bir şeyler arıyor. Devam et!

Fıstık sosu: Fıstık sosu yapmak için kullanabileceğiniz fındık ezmesi, asit, soya ve diğer umami güçlendiricilerin sonsuz kombinasyonları vardır. Ali Slagle'ın tarifi fıstık ezmesi, soya sosu, limon suyu, kırmızı biber sosu, biraz şeker ve sarımsağın biraz gevşetmek için su ile basit bir karışımıdır. Bu temel yapıyı zevkinize veya arzularınıza uyacak şekilde değiştirin: Örneğin Yewande Komolafe, fıstık ezmesini ve limon suyunu kırmızı miso, zencefil, habanero ve bal ile fıstık sosu ve hindistancevizi limonlu pirinçle pişmiş tofuda rafine ediyor (yukarıda).

Bunu kullanın: Yeşil Fasulye ve Tofu Salatası | Gado Gado | Soğuk Makarna Salatası

Yeşil tanrıça elbisesi: Vejetaryenler veya veganlar için hamsi içeren geleneksel Yeşil Tanrıça sosu yeterli olmayacaktır (zaten hafta sonuna doğru çok baharatlı olabilir). Ama bence sosun en önemli lezzeti tarhun zaten. Ali'nin vegan versiyonu bunu hesaba katıyor, ancak balığın yerine soya sosu ve mayonezin yerine tahin koyuyor, böylece haftanın tüm salataları için sosun raf ömrünü uzatıyor.

Kullanımı: Kavrulmuş Balkabagi Salatası | Lahana salatası | Tortellini makarna salatası

Biber cipsi: Chili Crisp tek başına en basit tahıl kasesini, tavada kızartmayı veya hızlı makarnayı bile yüceltir (ve bunu evde kolayca yapabilirsiniz). Ayrıca salata sosuna katabilir, hatta fıstık soslarınıza bile karıştırabilirsiniz! Biberli gevrek salata sosunun yukarıda bahsedilen gevrek, pirinç sirkesi ve soya sosundan daha fazlasını içermesi gerekmez.